NedeRland

De stille tocht is geslaagd.

De Marktpleinkerk ging om zes uur open en van kwart over zes tot kwart voor zeven was daar harpmuziek en werden er gedichten voorgedragen, en ook kaarsen aangestoken.
Toen ik binnenkwam kreeg ik een folder in handen gedrukt, zo kon ik de gedichten meelezen en wist ik hoe de harpiste heet en de nummers die ze speelde. 
Er zaten al best veel mensen maar er was nog plek genoeg, en er kwamen nog meer mensen bij.

Daarna naar het monument op de Venne alwaar een dominee een toespraak hield en er werden kransen gelegd.
Iemand uit het publiek werd een beetje onwel en iemand van de techniek haalde er snel iemand van de EHBO bij, daardoor kreeg ik de uitleg van de dominee niet geheel mee.

De route was iets anders dan anders, we kwamen nu langs de Joodse begraafplaats waar davidsterren verbrand werden. 



Daarna via de voormalige Synagoge naar het Canadees monument aan het Zuiderveen, alwaar de vlag werd gehesen en daarna tot halfstok werd gezakt.
En de taptoe en de twee minuten stilte en weer kransen en bloemstukken en de toespraak van de burgemeester en het Wilhelmus en gedichten door kinderen.
Er viel nog een heel licht regenbuitje en er waren ook Duitse burgemeesters en daarna weer met de stoet terug naar de Marktpleinkerk waar ik nog een beker koffie kreeg.

Er hebben ooit 22 Canadezen begraven gelegen aan het Zuiderveen, later zijn ze opgegraven en elders herbegraven en op die plek is nu jaarlijks de herdenking.
Dat deden ze toentertijd op hemelvaartsdag, later werd 4 mei pas bedacht.

Winschoten is ook bevrijd door Polen en Belgen, die hebben elders in de stad hun monumenten.
Daar zijn in de middag al bloemen gelegd.


Ik vind herdenken wel belangrijk, beseffen dat we in vrijheid leven.
En het is een fijn idee dat dit overal in Nederland tegelijkertijd is.
Nou ja, in het kader van de zondagsrust hebben enkele zeer gelovige plaatsen het gisteren al gedaan,  en dat is ook weer zo fijn aan Nederland, dat kan ook allemaal.

Rene Zondag 04 Mei 2025 at 11:25 pm | | Smurf

Geen reacties

(optioneel veld)
(optioneel veld)
Persoonlijke info onthouden?
Kleine lettertjes: Alle HTML-tags behalve <b> en <i> zullen uit je reactie worden verwijderd. Je maakt links door gewoon een URL of e-mailadres in te typen.